نوآوری باز را به صنعت نفت و پتروشیمی بیاورید


نوآوری باز

بدلیل فضای پر رقابت امروزی، سازمان­ها برای رشد و توسعه موقعیت خود باید شیوه‌ای جدید، مقتضی با میزان تغییرات و پیشرفت سریع بازار، اتخاذ کنند. یکی از الزامات توسعه و پیشرو بودن در صنعت، برخورداری از رویکرد و نگاه نوآوری باز در سازمان است. نوآوری باز با تأکید بر از بین بردن مرزهای سازمان و دخیل کردن عوامل ارزش آفرین خارج از سازمان، احتمال موفقیت و توسعه سازمانی را بالا برده و ریسک ناشی از خطرات سرمایه­گذاری را کاهش می­دهد.

این مفهوم در ابتدا توسط هنری چسبرو (Henry Chesbrough) معرفی شد. بر اساس صحبت‌های وی، نوآوری باز استفاده هدفمند از جریا‌ن‌های داخلی و خارجی دانش برای افزایش سرعت نوآوری داخلی و گسترش بازار می­باشد. بنابراین نوآوری باز یک پارادایم است که در آن یک شرکت می­تواند از یک ایده‌ی خارجی و همچنین یک ایده‌ی داخلی استفاده کند و بدین صورت مرز‌های سازمانی، نسبت به همکارانی در خارج از مجموعه خود نفوذپذیری داشته باشند. [1]

همچنین چسبرو دو نوع نوآوری را مورد بررسی قرار داد که جدول زیر ویژگی­های هر دو پارادایم را به طور خلاصه نشان می­دهد.

 

 

 

 

رویکرد نوآوری سازمانی
نوآوری بستهنوآوری باز
جذب افراد هوشمند برای کار در شرکتبهره‌برداری از دانش افراد هوشمند “خارج” از شرکت
کشف، توسعه و بهره‌برداری از R&D داخلی برای کسب سودبهره‌برداری همزمان R&D داخلی و “خارجی”
تجاری‌سازی ایده‌های کشف شده داخلی توسط خود شرکتبرای سود حاصل از تحقیقات لازم نیست ما “منشاء” آن‌ها باشیم
موفقیت در گرو تجاری‌سازی نوآوری برای اولین بارساخت “مدل کسب و کار مناسب” به جای تمرکز بر گرفتن بازار برای اولین بار
بیشترین و بهترین ایده‌ها به عنوان شاخص موفقیتبهترین استفاده از ایده‌های داخلی و “خارجی” شاخص موفقیت
حفظ مالکیت معنوی ایده‌های داخلی“خرید و فروش” IPها به منظور کسب موفقیت

 

 

رویکرد شرکت‌های بین‌المللی بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی

شرکت نفتی شل ((Shell یک شرکت نفت و گاز چند ملیتی است که در زمینه توسعه و تولید نفت خام و گاز طبیعی، بازاریابی فرآورده‌های نفتی و همچنین تولید محصولات پتروشیمی فعالیت می‌کند. این شرکت برای تولید نوآوری باز با بسیاری از دانشگاه‌ها، شرکت‌های صنعتی خارجی، دولت و استارتاپ‌ها همکاری کرده است. یکی از این همکاری‌ها، همکاری با شرکت Cyber Hwk  می‌باشد. شرکت Cyber Hwk یک شرکت بازرسی و پیمایش هوایی است که برای این کار از وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین استفاده می‌کند. همکاری شل با این شرکت باعث شد که بازرسی مکان‌های مربوط به پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های شیمیایی و همچنین راه‌های دسترسی به جاده‌ها به سهولت انجام گیرد.

یكی دیگر از چالش های بزرگ شرکت شل، یافتن و توسعه منابع جدید نفت و گاز مورد نیاز جامعه بود؛ به گونه ای كه هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و هم به محیط زیست آسیبی وارد نشود. انقلاب دیجیتال کمک کرد تا انتقال از طریق فناوری سنسور، اقتصادی‌تر باشد و ظرفیت ذخیره سازی و به دست آوردن حجم وسیعی از داده‌های لرزه‌ای آسان‌تر شود. به عنوان مثال، شل یک وسیله‌ی نقلیه مستقل برای بازرسی در زیر آب را توسعه داد، که برای ثبت سیگنال‌ها به مکان‌های از پیش تعیین شده می‌رود و لرزه نگاری می‌کند. برای انجام این پروژه شرکت شل با شرکت‌های فعال در زمینه IT و همچنین دانشگاه‌ها همکاری کرد.

یکی از همکاری‌هایی که شرکت شل با استارتاپ‌ها انجام داده است، سرمایه‌گذاری این شرکت بر یک استارتاپ آمریکایی به نام ‌LO3 Energy  فعال در صنعت بلاک چین می‌باشد که شرکت شل در قرارداد‌های خود از محصول این استارتاپ استفاده می‌کند. عملکرد این محصول بدین‌گونه است که ارتباط بین شرکت‌های محلی تولیدکننده الکتریسیته و مصرف‌کنندگانی که توانایی استفاده و ذخیره‌سازی آن را دارند را با حداکثر کارایی فراهم می‌کند. در این میان، استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار و ثبت آن‌ها روی دفتر کل توزیع شده، روند کار را بسیار ساده و سریع کرده است.

شرکت نفتی BP (British Petroluem) که خود جزء پنج شرکت نفتی بزرگ جهان به شمار می‌رود، برای ایجاد نوآوری باز در مجموعه خود و همچنین محاسبه و ارزیابی عملیات‌ها، در زمینه‌های متعددی از جمله هوش مصنوعی، ظرفیت‌های دیجیتالیزه شدن، انرژی‌های تجدید‌پذیر و یکپارچه‌سازی دارایی‌ها بر روی استارتاپ‌های مختلفی سرمایه‌گذاری و با شتابدهنده‌های متفاوتی همکاری کرده است. از جمله می‌توان به استارتاپ RAB Microfluidics اشاره کرد که در حال توسعه‌ی یک فناوری میکروسیال جهت نظارت بر شرایط زمان واقعی و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی خرابی تجهیزات است. یکی دیگر از این استارتاپ‌ها Envio است. این استارتاپ اجازه می‌دهد تا تجهیزات از طریق مکانیسم ردیابی دیجیتال، ردیابی شوند. در واقع این استارتاپ برای ردیابی حمل و نقل کالاهایی با ارزش بالا بسیار کارآمد است. این فناوری جهت نظارت بر حرکت تجهیزات در هنگام ماموریت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

مثال‌های متعددی از شرکت‌های بین‌المللی نفتی در جهان وجود دارد که جهت باقی ماندن در دنیای پر رقابت امروز، به نوآوری باز روی آورده‌اند و در این راه برای پاسخگویی سریع‌تر و کاراتر به نیاز‌‌های خود، ساختار سازمانی منعطفی را انتخاب کرده‌اند. در واقع این شرکت‌ها مرز‌های سازمان خود را باز گذاشته‌اند تا انتقال دانش، آسان‌تر و سریع‌تر اتفاق بیفتد و در نتیجه سهم خود از بازار تجارت بین‌المللی را افزایش دهند. نوآوری باز رویکردی مثبت و پیش برنده است که جای خالی آن در شرکت‌های نفتی داخلی به شدت به چشم می‌خورد. خبر خوش اینکه ظهور شرکت‌های شتابدهنده به خوبی می‌تواند خلاء موجود را پر کند و پلی جهت انتقال دانش برون سازمانی به واحد‌های صنعتی کشور باشد. صنعت نفت کشور، صنعت مادر است و توجه به ورود نوآوری و بویژه نوآوری فناورانه به سازمان‌های نفتی علاوه بر رشد این صنعت، موجبات رشد و ترقی سایر صنایع و اقتصاد کشور را فراهم خواهد کرد. اتفاقی مثبت که در مقطع حساس فعلی کشور که تحت تحریم‌های بی‌رحمانه ایالات متحده قرار دارد، سبب شکوفایی صنعت و اشتغال جوانان خواهد شد.

مقاله

دیدگاهتان را بنویسید