بزرگ‌ترین درس مایکروسافت برای استارت‌آپ‌ها


بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت اعتراف کرد که بزرگ‌ترین اشتباه او واگذاری بازار سیستم عامل تلفن‌های همراه به اندروید است.
بیل گیتس در رویدادی به میزبانی Village Global گفته است که به نظر او اگر مایکروسافت به‌جای درگیر شدن در پرونده‌های Antitrust وزارت دادگستری آمریکا، بر روی سیستم عامل ویندوز موبایل متمرکز می‌شد امروز تقریباً همه کاربران تلفن‌های هوشمند از سیستم عامل ویندوز موبایل استفاده می‌کردند.
قوانین ضد انحصار آمریکا که بنام Antitrust شناخته می‌شوند، همواره کوشیده تا غول‌های بزرگ صنعتی نتوانند شرکت‌های رقیب را مجبور به شکست غیرمنصفانه کنند و خود به تنها بازیگر آن صنایع تبدیل شوند. علاوه بر این هرگونه تلاش برای ایجاد خلل در عملکرد رقبا نیز شامل این قانون می‌گردد. بسیاری از شرکت‌های غول‌پیکر فولاد و نفت آمریکایی به دلیل قانون ضد انحصار ملزم به پرداخت جریمه و حتی تجزیه شدند.
وزارت دادگستری آمریکا و ۲۰ ایالت این کشور در سال ۱۹۹۸ پرونده‌ای را علیه مایکروسافت به جریان انداختند.قوانین ضد انحصار از قرن ۱۹ در آمریکا وجود داشت، در آن زمان سهم عمده بازار در اختیار بازار سنتی بود و فناوری‌های نوین هنوز بسیار جوان و خام بود، به همین دلیل شناسایی پیروز دعوای حقوقی دشوار بود.
شکایات ضد انحصار قبلی در دنیای فناوری، علیه IBM و در سال ۱۹۶۹ به جریان افتاده بود. این پرونده در سال ۱۹۸۲ و بدون هیچ نتیجه‌ی مشخصی و پس از 13 سال بسته شد. اما در پرونده‌ی مایکروسافت، دولت آمریکا اشتباهات پیشین خود را تکرار نکرد و قوانین سنتی را با عصر دیجیتال هماهنگ کرد. مدارک متعددی علیه مایکروسافت جمع‌آوری و اثبات شد، که بیانگر آن بود که مایکروسافت با قدرت به سمت انحصارگرایی حرکت می‌کند. از سوی دیگر غفلت مایکروسافت در ارائه ویندوز فون، به اندروید اجازه داد تا بازار سیستم عامل تلفن‌های همراه را به تصرف خود دربیاورد، مایکروسافت درست در زمانی که بزرگ‌ترین فرصت خود را در حوزه تلفن‌های هوشمند در اختیار داشت، به‌راحتی آن را از دست داد. بیل گیتس در توضیح آن گفته است: ما فقط سه ماه باعرضه سیستم عامل خود بر روی یکی از گوشی‌های موتورولا فاصله داشتیم و حالا هیچ‌کس در هیچ کجای دنیا ویندوز موبایل را به خاطر نمی‌آورد.
او سابق براین نیز گفته بود که، باختن صحنه رقابت به اندروید بزرگ‌ترین شکست وی بوده است و تأیید کرده که این موضوع ضرری معادل ۴۰۰ میلیارد دلار برای مایکروسافت در پی داشته است.گوگل، پلتفرم اندروید را در سال 2005 به قیمت ۵۰ میلیارد دلار خریداری کرد و در آن موقع، ویندوز موبایل اصلی‌ترین رقیب شرکت بود، حتی گوگل نیز در آن زمان نگران موفقیت مایکروسافت در این بازار و استقبال کاربران از آن شرکت بود.Eric Schmidt، مدیر اجرایی قبلی گوگل، در سال 2012 گفته بود که موفقیت اندروید بزرگ‌ترین دلیل شکست ویندوز موبایل بود و همین امر باعث شد تا این شرکت از گردونه رقابت‌ها حذف شود. نکته جالب ماجرا آنجاست که حتی خود مایکروسافت نیز هم‌اکنون از اندروید استفاده می‌کند!
اینکه بیل گیتس به این صراحت از اشتباهات سو مدیریتی خود صحبت می‌کند، نشان‌دهنده این موضوع است که او همواره بزرگ‌ترین منتقد خود بوده است و شاید همین امر موجب پیشرفت او در این سال‌ها شده باشد. اخیراً شاهد رقابت و پرونده‌های ضد انحصار بازار در ایران بودیم، تجربه مایکروسافت به‌وضوح بیانگر این موضوع است که رقابت سالم و تمرکز بر روی محصول به‌جای دور زدن قوانین، بزرگ‌ترین راز موفقیت یک استارت‌آپ در بازار است. قطعاً وسوسه تصاحب نادرست بازار برای اخذ سود بیشتر در هر مقطعی از ارائه محصول در بازار، به سراغ صاحبان کسب و کارهای نوپا خواهد آمد اما درس گرفتن از تجربه مایکروسافت می‌تواند عاملی برای کنترل این وسوسه باشد.

منابع:
1- www.cnet.com
2- www.tbsnews.net
3- www.zoomit.ir

مقاله

21 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید