دور‌کاری – ادامه کسب و کار در شریط حساس


این روزها و در پی شیوع بیماری کرونا در سرتاسر جهان و انتشار شایعات در فضای مجازی، ترس و وحشت بر خیلی از کسب‌و‌کارها سایه افکنده است و باعث کاهش راندمان و بهره‌وری سازمان‌ها شده است . اما تنها استراتژی برای کنترل این بیماری تعطیلی مدارس، دانشگاه‎ها، مراکز عمومی مانند سینماها و تئاتر و ضدعفونی کردن وسایل حمل‎ونقل عمومی بوده و هنوز تصمیم برای تعطیلی اداره‌ها و سازمان‌ها گرفته نشده است.

با این راهکار فقط دانش آموزان و دانشجویان از خطر ابتلا در امان می‌مانند اما برای کارمندان باید راهکاری اندیشید تا در صورت وقوع بحران هم قشر کارمند از خطر مصون مانده هم کارها طبق روال همیشه انجام شوند. با توجه به رسالت استارت‌آپ‌ها برای ایجاد راه‌های نوین، در این شرایط خطیر نیز شاهد نوآوری و خلاقیت آن‌ها برای کنترل خطرات و سلامت کارکنان آن‌ها بودیم.

این مشکل به لطف فرآیند “دورکاری” قابل‌حل است. که به کارمندان اجازه می‌دهد تا با طیب خاطر و به دور از خطرات کار‌های خود را انجام دهند. صد البته دورکاری در کنار مزایایی که دارد مشکلات و چالش‌های مخصوص به خود را نیز داشته و تبدیل شدن فرآیند کاری یک شرکت به دورکاری بدون ایراد و مشکل نیست. در عصر دیجیتال، و با استفاده از ابزار‌های مدیریتی نوین می‌توان اهداف سازمان را بدون تعطیلی و به درستی و با سرعت در این شرایط بحرانی انجام داد و با بهره‌گیری از مزایای فناوری، و با کمک شبکه‌‌های اجتماعی می‌توان فاصله‌ها را از بین برد و همانند سابق به فعالیت‌های سازمان ادامه داد. مسلما چنین راه حل‌هایی برای برخی از سازمان‌ها راه حل مطلق نبوده و حتی در صورت عملیاتی شدن برای همیشه قابل استفاده نخواهد بود. اما طی شرایط حساسی مانند شرایط کنونی و به صورت مقطعی پتانسیل کنترل خسارت بالایی برای سارمان‌ها فراهم می‌کند.

ابزارهای انجام دورکاری

ابزارهای فراوانی برای انجام دورکاری در بسترهای وب، اندروید و iOS قابل پیاده‌سازی و اجراست.

 • Tagov همکاری و گفتگوی تصویری به‌صورت زنده

Tagov یک نرم‌افزار جایگزین گفتگوی زنده است که برای افراد از طریق نرم‌افزارهای مرورگر امکان برقراری تماس‌های صوتی و تصویری را فراهم می‌کند. مزیت استفاده از Tagov این است که نیازی به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزار اضافه‌ای نیست و در هر لحظه و با هر امکاناتی می‌توان به راحتی ارتباط برقرار شود.

 • Anydesk کنترل سیستم و دسکتاپ از راه دور

با استفاده از این نرم‌افزار، می‌توان سیستم‌های رایانه‌ای را از راه دور و از طریق اینترنت، کنترل و عیب‌یابی کرد.

 • Trello مدیریت پروژه

این ابزار تحت وب بوده و به کمک آن می‌توان پروژه‌ها یا برنامه‌های شخصی یا گروهی را هماهنگ کرد.

 •  Togglرصد زمان‌های صرف شده برای هر کار

یکی از مزایای این نرم‌‌افزار وجود نسخه‌های مختلف آن است. به کمک این نرم‌افزار می‌توانید درصد صرف زمان برای انجام امور مختلف را سنجید که به کمک آن می‌توان زمان‌بندی را کنترل کرده و بهره‌وری را افزایش داد.

 • (Dropbox (Android – iOS – web

اما دورکاری فقط شامل گفتگوی زنده و برگزاری جلسات نیست برای انجام آن نیاز به نوعی راهکار و فضای ابری برای ذخیره داده‌ها نیز وجود دارد. نرم‌افزار Dropbox سیستم ذخیره‌سازی آنلاین را روی دستگاه‌های هوشمند را به صورت بدون تأخیر انجام می‌دهد و مهم‌ترین مزیت آن وابسته نبودن آن به هیچ سیستم‌عامل خاصی است. اما تنها مشکل آن فضای کم است. فضای اختصاصی رایگان در این سرویس، تنها ۲ گیگابایت است و برای استفاده بیش از این مقدار باید هزینه مشخصی پرداخت نمود.

 •  (TeamViewer (iOS – Android – web – Windows – macOS

عملکرد این نرم‌افزار همانند Anydesk است که به وسیله آن می‌توان از راه دور به سیستم و فایل‌های یک کامپیوتر دسترسی داشت.

 • (RescueTime (Android – web – Windows – macOS

در انجام دورکاری نمی‌توان زمان مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای را برای آغاز و پایان کار در نظر گرفت. با استفاده از این ابزار می‌توان ساعت‌های مفید و مناسب کاری را بررسی و پیگیری کرد. تنها مشکل این نرم‌افزار این است که قابل نصب روی آیفون نیست. این نرم‌افزار گزارش زمان‌های سپری‌شده در هر نرم‌افزار و وب‌سایت را بیان می‌کند.

 • Instant Agenda

این ابزار برای برگزاری جلسات 12 آیتم دارد که به کمک آن می‌توان روحیه تیم، موارد مطرح شده و تصمیمات قبلی و خلاصه جلسه را بررسی کرد

 • White Board

شبیه‌ساز وایت برد واقعی بوده و می‌توان مطالب آن را با اعضای تیم در میان گذاشت

 • Twiddla

قدرت طوفان مغزی را در برگزاری جلسات نباید نادیده گرفت، این ابزار برای شبیه‌سازی این مهم به کمک شرکت‌ها و استارت‌آپ‌‌ها آمده و با استفاده از آن می‌توان وب‌سایت‌ها، نقشه‌های گرافیکی و عکس‌ها رو علامت‌گذاری کرد.

 • Padlet

از این ابزار می‌توان برای دنبال کردن هم‌زمان چند هدف مانند یادداشت‌های شخصی، لیست انجام کارها، یادآوری روز تولد، سالگرد همکاری، قراردادها و… استفاده کرد

 • شارژر همراه (پاور بانک)

استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای پیشبرد اهداف نیازمند آن است که همیشه مواظب میزان باطری باقیمانده سیستم‌ها باشید. استفاده از برخی ابزارهای فیزیکی می‌تواند کارآمدی و بهره‌وری کار را به دور از استرس افزایش دهد. استفاده از یک پاور بانک یا دستگاه شارژر همراه با ظرفیت بالا هم برای کاهش استرس مفید است هم دیگر مجبور نخواهیم بود تا مدت زمانی را صرف یافتن پریز برق در کنار میز نماییم.

 • کوله‌پشتی بزرگ و مناسب

و در انتها همراه داشتن یک کوله‌پشتی با فضای مناسب به فرد کمک می‌کند تا ابزارها و لوازم مورد نیاز را همیشه همراه داشته باشد. بهتراست کوله‌پشتی انتخابی داری قسمت‌های مجزا و متعهدی باشد تا بتوان بدون صرف زمان زیاد، همه ابزارها را همراه داشت.

نظر شما در مورد دورکاری چیست؟

به نظرتان زیرساخت‌های پیاده‌سازی این شیوه‌ی کار کردن در کشور فراهم است؟

مشکلات دورکاری از نگاه کارفرما و کارمند چیست؟

مقاله

دیدگاهتان را بنویسید