کاهش شدید قیمت نفت؛ فرصتی برای جهش تولید با استارتاپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها


وابستگی شدید اقتصاد کشور به منابع زیرزمینی و در راس آن‌ها منابع هیدروکربنی، پاشنه آشیل اقتصاد کشور محسوب می‌شود. نقطه ضعفی که همواره گریبان‌گیر کشور بوده و اثرات بدی بر پیکره اقصاد، اشتغال و معیشت مردم داشته است. چه بسا به همین خاطر است که بسیاری از کارشناسان، اقتصاد نفتی را نه نقطه قوت بلکه نقطه ضعفی در مسیر توسعه و پیشرفت کشور می‌دانند. در واقع، مشکل اساسی و ضعف بزرگ اقتصادهای منابع محور، حاشیه امنیتی است که این گونه از منابع تامین مالی دارند؛ بدین صورت که با وجود ذخائر عظیمی همچون نفت، طلا، مس و … و خام فروشی این مواد، کشورهای منابع محور نیازی به توسعه زیرساخت‌های پژوهشی جهت تغییر جنس کسب و کارها و استقبال از کسب و کارهای دانش‌بنیان جهت توسعه اقتصادی کشور نمی‌بینند. اتفاق مهمی که باید رخ دهد. اتفاقی که خیلی پیشتر باید رخ می‌داد تا منابع هیدروکربنی کشور به اهرم فشار بیگانگان بر ما تبدیل نگردد.

حال چه می‌شود کرد؟ با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت نفت در مقطع فعلی چه رویکردی را باید در پیش گرفت؟ از طرفی، امسال به نام جهش تولید نامگذاری شده است. در پی کاهش درآمدهای ارزی کشور ناشی از کاهش شدید قیمت نفت و همچنین کاهش تولید روزانه نفت ایران، چگونه باید این هدف را محقق کرد؟

با نگاهی به گذشته مدیریتی کشور و رفتار مدیران در مقاطع حساس و در عرصه‌های مختلف، اینبار هم باید از همان استراتژی دقیقه نودی استفاده کنیم. استراتژی دقیقه نودی حساب کردن روی جوان‌ها و به رسمیت شناختن آن‌ها. استراتژی که هر وقت در شرایط حساس کشوری به کار گرفته شد، جواب داد. پیروزی ایران در جنگ تحمیلی، پیشرفت نظامی ایران در زمان تحریم و مواردی چند، همه و همه تاکید ویژه‌ای بر استفاده از این استراتژی، توفیق اجباری، دارد. استراتژی که این روزها هم به لطف دانش و خلاقیت کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان جوانان ایرانی و البته فشار بیش از حدی تحریم‌ها، کمک شایانی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا کرده است. شرکت‌های استارتاپی و دانش‌بنیان بواسطه ذات خلاق و دانش محور خود به خوبی می‌توانند کشور را در این مقطع حساس کمک حال باشند و تاثیر منفی کاهش قیمت نفت بر درآمدهای دولت و اقتصاد کشور را جبران کنند. امروز روز دانش‌بنیان‌ها و استارتاپ‌هاست. جهش تولید با دانش‌بنیان‌ها و استارتاپ‌ها رقم خواهد خورد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!