یک حسگر ضد ​آب با قابلیت تنفس ابداع شده که اگر کاربر در حال غرق شدن باشد، پیامی به اپلیکیشن موبایل می​فرستد و به این ترتیب می​تواند از غرق شدن نوزادان جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی​میل،  این نوآوری نجات بخش می​تواند سیگنال​های کوچک مانند حرکات مفاصل و نبض نوزاد را ردیابی کند و در صورت عدم حرکت پیام هشداری به اپلیکیشن موبایل بفرستد.

حسگرهای ردیابی حرکات زیرآب پدیده تازه​ای نیستند اما نمونه​ای که به تازگی در نشریه ACS Nano تشریح شده قادر به تنفس است و به این ترتیب می​توان آن را به یک دستگاه هوشمند کوچک به اپ همراه نوتیفیکیشن ارسال می کند، افزود.

این دستگاه را می​توان مانند یک ساعت هوشمند یا ابزاری مخصوص برای شناگران به عنوان گجت پوشیدنی استفاده کرد.

حسگرهای مشابه موجود در بازار نیازمند یک لایه حفاظتی ضخیم هستند که به حساسیت پوستی نیز منجر می شود اما فناوری جدید با لایه​هایی سیلیکون مانند طراحی شده که نیازی به یک قاب حجیم ندارد.

محققان چینی و کره​ای برای ساخت حسگر یک تکه پارچه بافته شده از پلی​استر را در محلول اکسید گرافن و سپس هیدرویودیک اسید قرار دادند. هنگامیکه نمونه​ای از پارچه بافته شده به انگشت فرد متصل و سپس زیر آب خم شد، یک واکنش الکتریکی قابل اندازه سنجش تولید کرد.

محققان حسگر زیستی را با یک مخزن برق و ابزار جمع​آوری داده ترکیب کردند تا یک سیستم هوشمند ردیابی حرکات زیر آب بسازند که قادر است به طور بی سیم واکنش​های الکتریکی را به اپلیکیشن موبایل منتقل کند.

آنها برای آزمایش حسگر آن را به یک عروسک شناگر دارای موتور متصل کردند. همزمان با حرکت پاهای عروسک حسگر توانست آن را ردیابی کند. همچنین هنگامیکه حرکت پاهای عروسک متوقف شد، یک پیام هشدار سرخ نشان داده شد.

محققان ادعا می کنند دلیل این امر آن است که حسگر هوشمند ردیابی حرکات آب گریز است و می تواند به حفظ ایمنی شناگر کمک کند. به همین دلیل می توان از این ابزار در انواع دیگر حسگرهای زیر آب نیز استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *