محققان از طریق هوش مصنوعی با حیوانات ارتباط برقرار کرده​اند. در همین راستا محققان آلمانی هوش مصنوعی را آموزش داده​اند تا پرواز زنبور عسل را تقلید کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، به زودی انسان​ها می​توانند با حیوانات ارتباط برقرار کنند. این درحالی است که هم اکنون محققان سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی با زنبورها، فیل​ها و نهنگ​ها صحبت کنند. اما کارشناسان بیم آن دارند از چنین قدرتی برای کنترل گونه​های حیوانات وحشی استفاده شود.

درهمین راستا کارن بیکر پژوهشگر دانشگاه بریتیش کلمبیا در مصاحبه​ای اعلام کرد: گروهی از محققان در آلمان استفاده از هوش مصنوعی الگوهای اصوات غیرانسانی مانند صدای رقص زنبورهای عسل و صداهای با فرکانس پایین فیل​ها را رمزگشایی کرده​اند. به این ترتیب با کمک فناوری مذکور نه تنها می​توان با حیوانات ارتباط برقرار بلکه حتی آنها را کنترل کرد.

بیکر توضیح می دهد هوش مصنوعی مذکور را می​توان به ربات​ها افزود تا به این ترتیب مانع ارتباطی با حیوانات را حذف کرد اما این دستاورد سوالاتی اخلاقی نیز ایجاد می​کند.

توانمندسازی انسان​ها برای صحبت با گونه​های مختلف حیوانات نوعی حس نزدیکی یا حس تسلط و توانایی دستکاری برای اهلی سازی گونه​های وحشی را ایجاد می کند که قبلا برای انسان ممکن نبوده است.

پیش از این محققان مرکز ماشین یادگیری و رباتیکسDahlem در آلمان RoboBee را طراحی کرده​اند که حرکت پرواز زنبورها را تقلید می کرد. زنبورها از این حرکت برای انتقال اطلاعات به یکدیگر استفاده می​کنند.

ربات مذکور که شبیه نمونه واقعی نیست، به شکل یک اسفنج با بال طراحی شده و به یک میله متصل بود که حرکات آن را کنترل می کرد.

محققان به ربات آموزش دادند رقص زنبور را به دقت تقلید کند و به این ترتیب موفق شدند زنبورها را فریب دهند تا به آنها گوش دهند.

برخی از زنبوها جهت حرکتRoboBee را دنبال می​کردند مانند آنکه در کندو به کجا حرکت کند یا در چه نقطه​ای متوقف شوند.

بیکر در این باره می​گوید: گام بعدی پژوهشگران آلمانی قرار دادن چند ربات در کندو​های مختلف است تا مشخص شود کلونی زنبورها آن را به عنوان یکی از اعضای خود قبول می کنند یا خیر.

او می​افزاید: در مرحله بعد ما کنترل زیاد و بی سابقه​ای بر کندو خواهیم داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *